Август 04, 2015, 06:47:56 pm
405 Публикации - 182 Теми - 405 Потребители

Последни публикации

Страници: 1 ... 8 9 [10]
91
Бременност и раждане / Въпрос за майчинство
« Последна публикация от Цекова - Септември 20, 2013, 09:33:14 pm »
Здравейте на всички.
Бременна съм в почти 7- ми месец и от около 2 години съм безработна(здравните осигуровки си ги плащам сама). Преди това имам трудов стаж от около 3год. Въпросът ми е ако сега намеря фирма в която да ме водят на работа ще имам ли право на пълното майчинство от 2год.?
92
Обезщетения / Re: майчинство 2013
« Последна публикация от вили87 - Септември 19, 2013, 04:51:49 pm »
Здравейте имам въпрос аз съм на срочен едногодишен договор които изтича на 1. 10. 2013 но съм и в болничен за бременност интерсуваме дали  след изтичането на договора ще ми прекратят договора макар да съм и в болничен
93
Обезщетения / Re: майчинство 2013
« Последна публикация от Петя Кръстева - Септември 19, 2013, 02:54:32 pm »
Здравейте,

дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.

При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане за следващо дете през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Ако през тези 2 години, не сте получавали доходи, за този период се взима размерът на минималната работна заплата за страната.

С уважение,
Петя Кръстева
94
Бременност и раждане / Re: Проблем с работодателя и майчинството!
« Последна публикация от Петя Кръстева - Септември 19, 2013, 02:47:31 pm »
Здравейте,

само да поясните още малко, след като бебенцето Ви е на 2 месеца, не е ли подадена декларацията, с която Ви се разрешава да ползвате майчинство от 135 ден до 410, придружена със Заповед за разрешаване на отпуската издадена от работодателя? Би следвало, ако това е направено да нямате проблеми с обезщетението за майчинство и да си го получавате докато изтекат 410 дни. А ако желаете да ползвате и отпуск за гледане на дете до навършването му на 2 годишна възраст, тогава вече трябва да сте назначена по трудов договор, защото се подава трета декларация по КСО в НОИ.

Относно осигуровките, докато сте по майчинство работодателят Ви дължи само здравна осигуровка в размер на 20.16лв. на месец. Нищо друго.
И какво означава, че на счетоводителя не му се занимава с Вас? Този счетоводител знае ли, че има членове в кодекса на труда, които защитават бременните жени и жените с деца?
Съгласно чл.333 от КТ:
Чл. 333.  В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;

С уважение,
Петя Кръстева
95
Бременност и раждане / Re: "бременност и майчинствo
« Последна публикация от Петя Кръстева - Септември 19, 2013, 02:33:54 pm »
Здравейте,
след като имате 12 месеца осигурителен стаж, т.е. била сте осигурявана във фонд "общо заболяване и майчинство", има само още едно условие на което трябва да отговаряте, за да получавате майчинство и то е да сте назначена на трудов договор преди първия болничен за 45 дни преди раждането.

За първите 135 дни носите болнични листове на работодателя си и той ги придвижва в НОИ, от където Ви плащат обезщетение. С болничния за 42 дни след раждането на детето се подава една декларация по КСО, в която се посочват имената на детето, първо/второ/трето.... и т.н. дете ли е. След 135 дни се подава втора декларация, придружена със заповед за разрешаване на отпуска от работодателя до 410 ден, а ако детето не е български гражданин се носи и акта за раждане.

Но задължително трябва да сте назначена на трудов договор или да сте самоосигуряващо се лице, т.е. да имате фирма.

С уважение,
Петя Кръстева
96
Безработни / Re: Имам ли право на БТ?
« Последна публикация от Петя Кръстева - Септември 19, 2013, 10:48:27 am »
Здравейте,
имате право да се регистрирате в бюрото по труда, но след като трудовото правоотношение е прекратено по взаимно съгласие ще получавате обезщетение само 4 месеца и то минималния размер на ден по 7.20лв. Тази сума я умножавате по работните дни на всеки от тези 4 месеца за да видите какъв ще е общия размер на обезщетението на месец, което ще получавате. Това време се зачита за осигурителен стаж без да се внасят осигуровки. Не дължите и здравни осигуровки,  като през този период ще сте си здравно осигурена. Осигуровките се поемат от държавата.

С уважение,
Петя Кръстева
97
Безработни / Re: бюро по труда
« Последна публикация от Петя Кръстева - Септември 19, 2013, 10:38:05 am »
Здравейте,
след прекратяване на трудовия Ви договор трябва да се регистрирате в Агенцията по заетостта в 7-дневен срок и след това в НОИ до 3 месеца. Необходими са Ви надлежно оформена трудова книжка и евентуално заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение.

С уважение,
Петя Кръстева
98
Безработни / Имам ли право на БТ?
« Последна публикация от NIKA - Септември 13, 2013, 03:03:13 pm »
Имам ли право да се регистрирам в трудова борса, при условие, че съм прекратила трудовите си правоотношения по взаймно съгласие? Ако да, ще се покриват ли социалните и здравните ми осигуровки?
99
Бременност и раждане / "бременност и майчинствo
« Последна публикация от imiren - Септември 01, 2013, 10:39:09 pm »
Здравеите имам  следния вьпрос 12м осигорителен стаж имам от 15.01.2013 до 31.12.2013 съм на работа по програма ОЗПОЗ на 6 4аса терминът ми е на 15.12.2013.И след това от къде мога да полу4а маи4инство
100
Бременност и раждане / Re: бременност и майчинство
« Последна публикация от дари_к - Август 26, 2013, 01:43:49 pm »
Здравейте, ще ви опиша моя казус и ще помоля за съдействие: До миналата година бях студентка редовно обучение, като в същото време от март 2010г. до май 2012г. работех на ТД на 4 часа и ме осигуряваха на 220лв. От юни 2012 минах на 8 часов ТД и ме осигуряваха на 450лв. до септември, когато ми се наложи да напусна работа. След това отидох за 4 месеца на борсата и получавах обещетение от НОИ. През май тази година започнах работа в една фирма на ТД на 4 часа и 250 осиг. доход. Искам да попитам колко време трябва да работя при тези условия за да имам право на майчински? Благодаря предварително!
Страници: 1 ... 8 9 [10]